Izvješćuju: Jelena Ćurić i Sabina Obrst Krilić, konzervatorice-restauratorice polikromirane skulpture, Katija Hrepić, viša restauratorica tehničarka tekstila u HRZ, te Ivana Sambolić, konzervatorica-restauratorica štafelajnog slikarstva u HRZ. Fotografije: Katija Hrepić, Sabina Obrst i Ksenija Škarić.
U četvrtak i petak, 16. i 17. svibnja 2013. godine IIC-Hrvatska grupa organizirala je dvodnevno stručno putovanje u Graz i samostan Rein pored Graza na koje se uputilo devetnaest restauratora i kustosa. Obilazak je započeo razgledavanjem parka skulptura pored Graza koji su od vode, bilja, dijelova aviona i svakakvih mogućih organskih i anorganskih materijala sastavili umjetnici iz cijeloga svijeta.
Uslijedio je obilazak užeg centra grada uz stručno vodstvo glavnog konzervatora za Štajersku Dr. Christiana Bruggera i konzervatorice Mag. Karin Derler koji su nas uputili u stanje zaštite kulturne baštine u Austriji i predstavili intervencije kroz povijest na znamenitostima poput gradačkog Burga, katedrale i kapele Sv. Barbare, Luegghausa, Sabora i Vijećnice. Slušali smo pozorno, sa snažnim dojmom da nam gataju blisku budućnost. Konačno, tek nas mjesec dana dijeli od ulaska u Europsku Uniju.
Drugi dan posjetili smo dvije od restauratorskih radionica ujedinjenog gradačkog Universalmuseum Joanneum za koje smo se, zbog kratkoće vremena, podijelili u dvije grupe, bolje rečeno u grupu i grupicu od tri restauratorice za tekstil. Kroz radionicu za štafelajno slikarstvo i polikromiranu skulpturu i inventivno uređene depoe u njezinom sklopu, proveo nas je naš stari znanac Dr. Paul-Bernhard Eipper, voditelj svih restauratorskih radionica Joanneuma i aktualni predsjednik IIC-Austrijske grupe.
Tako smo dospjeli i na njihov blog!
Mag. Renate Einsiedl provela je moćnu grupicu kroz radionicu i depo za tekstil. Radni prostor nije prevelik: sastoji se od dvije sobe koje su opremljene različitim aparatima potrebnim za izvođenje konzervatorsko-restauratorskih radova na tekstilu. U depou je pohranjeno oko 6000 različitih predmeta, odnosno zbirki tekstila. Zanimljivo je bilo vidjeti zbirku koptskog tekstila koja ima 50-tak fragmenata. U skoroj budućnosti fragmenti će biti podvrgnuti povijesnim i drugim istraživanjima te konzervatorskim radovima u koje će po potrebi biti uključeni vanjski suradnici. Uz zbirku koptskog tekstila u depou čuvaju arheološki tekstil, sakralni tekstil, građansko ruho, modni detalji kao što su lepeze, čipke itd.
Za kraj smo ostavili posjet najstarijem aktivnom cistercitskom samostanu na svijetu osnovanom davne 1129. godine u Reinu nedaleko Graza. Tamo su nas dočekali pater Mag. August Janisch i restauratorica specijalizirana na arhitektonske površine Mag. Beate Sipek. Domaćini su nas proveli kroz prostorije samostana i crkve u kojima su nedavno završeni opsežni restauratorski radovi na štuku, zidnim i štafelajnim slikama, oltarima i korskim sjedalima, a upoznali su nas i s radovima koji su još u tijeku ili tek trebaju biti izvedeni. Za vrijeme trajanja restauracije bočnih oltara u crkvi na velikim platnima koja pokrivaju radove postavljena je izložba na temu „Problemi djece“. Slikani su portreti zlostavljane djece na čije probleme odrastanja pater želi skrenuti pozornost i brigu posjetitelja crkve.
Imali smo priliku vidjeti, štoviše popeti se na skelu od čak deset katova podignutoj radi obnove glavnog oltara, štukomramora i zidnih slika. Sve ovo trebalo bi biti gotovo u samo šest mjeseci! Velikodušni domaćin otvorio nam je vrata male, ali vrijedne čuvaonice sakralnog ruha u kojoj istaknuto mjesto zauzimaju tri kazule, dalmatika i plašt s pratećim dodacima iz 17. stoljeća.
Tek smo se vratili, a već nestrpljivo iščekujemo slijedeće stručno putovanje!