Izvješćuje magistra artium Zvjezdana Jembrih, viša konzervatorica-restauratorica za polikromiranu drvenu skulpturu, izvanredna profesorica i predstojnica Katedre za restauriranje umjetnina na Odsjeku za konzerviranje i restauriranje umjetnina Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Izvor fotografija: arhiv Odsjeka za konzerviranje i restauriranje umjetnina.
U do sada za javnost zatvorenom, autentičnom gotičko-renesansnom prostoru Domitrovićeve kule na Kaptolu u Zagrebu, od 4.5. do 2.7.2016. održana je izložba intrigantnog naziva - Ne/Izliječeni sveci, koju je do sada pohodilo oko 4000 posjetilaca.
Izložba je plod tripartitne suradnje Odsjeka za konzerviranje i restauriranje umjetnina Akademije likovnih umjetnosti, Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije i Muzeja za umjetnosti i obrt u Zagrebu. Iznikla je iz višegodišnje suradnje studenata i njihovih nastavnika, koji su u okviru nastave, restauratorske prakse i diplomskih radova do sada spasili, istražili, konzervirali i restaurirali, te ponudili na uvid javnosti četrdesetak nepoznatih i vrlo oštećenih drvenih skulptura iz fundusa Dijecezanskog muzeja u Zagrebu.
Istraživanja in situ - terenska nastava tijekom priprema za izložbu
Dijecezanski muzej također je nepoznanica u našoj javnosti. Osnovao ga je nadbiskup Alojzije Stepinac 1939. godine s ciljem prikupljanja i očuvanja crkvenih umjetnina koje nisu više u liturgijskoj funkciji, koje su zanemarene i odbačene. Tom inicijativom prikupljeno je i spašeno više od 2000 sakralnih predmeta koji čine glavninu fundusa toga muzeja. Nesretnim okolnostima muzej je zatvoren za javnost 1971. godine, a otada su mnoge umjetnine više puta premještane, smještane u neodgovarajuće uvjete i prepuštane nebrizi.
Studentska restauratorska praksa u tijeku
Suradnja s Odsjekom za konzerviranje i restauriranje umjetnina započinje 2007. godine. Interdisciplinarnost - suradnja s prirodoslovnim i humanističkim znanostima, bitna je sastavnica ovoga projekta. U suradnju su uključeni Institut Ruđer Bošković, Institut za etnologiju i folkloristiku, Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta i Bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Interaktivne radionice u sklopu izložbe - Od drva do zlata i SOS za svece, koje su bile smještene u prizemlju Nadbiskupske palače, u neposrednoj blizini katedrale, također su privukle publiku, posebice djecu osnovnih škola.
Izložbu su koncipirali Zvjezdana Jembrih, Ana Božičević, Želimir Laszlo i Heda Šlogar, autorica dizajna izložbe i opsežnoga kataloga je Natalija Nikpalj Polondak, a za postav i koordinaciju su se pobrinule kolegice iz Muzeja za umjetnost i obrt Katarina Bence i Jasmina Fučkan. Za plodonosnu suradnju s Uredom za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije zaslužan je njegov predstojnik, mons. Nedjeljko Pintarić. Izložbu je svečano otvorio pomoćni biskup zagrebački, mons. Ivan Šaško.
Međutim valja istaknuti - studenti su pokretači i energija koje su dovele do ostvarenja ove izložbe, a vjerujemo da će nastavak suradnje doprinijeti i velikome cilju - ponovnom otvorenju Dijecezanskog muzeja - budućeg žarišta kulture zagrebačkog Kaptola. Važno je da vrata suradnje i dalje ostanu otvorena.