Izvješćuje Tomislav Grzunov iz Restauratorskog odjela u Zadru Hrvatskog restauratorskog zavoda. Sve fotografije snimila je Sagita Mirjam Sunara
Galerija umjetnina u Splitu bila je od 25. do 29. ožujka domaćin radionice "New Methods of Cleaning Painted Surfaces" (Nove metode čišćenja oslikanih površina) koju je vodio prof. Richard Wolbers sa Sveučilišta u Delawareu (SAD). Radionicu su organizirali docentica Sagita Mirjam Sunara, izvanredni profesor Jurica Matijević i asistentica Lana Kekez s Odsjeka za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije. Projekt su podržali zaklada The International Trust for Croatian Monuments, Sveučilište u Splitu, Studentski zbor Umjetničke akademije i Umjetnička akademija.
Ovo je bilo drugo gostovanje prof. Wolbersa u Hrvatskoj. Podsjetimo, prva radionica o čišćenju oslikanih površina održana je u Zagrebu 2011. godine, a organizirao ju je Muzej suvremene umjetnosti uz financijsku podršku Veleposlanstva SAD-a. Svojim pristupom konzerviranju-restauriranju kulturnih dobara prof. Wolbers je unaprijedio struku na globalnoj razini pa njegove radionice i predavanja uvijek bude veliki interes. Problematika kojom se bavi – uklanjanje površinske prljavštine, starih lakova, retuša i preslika te drugih nepoželjnih premaza – uvijek je aktualna pa nije bilo sumnje da će i ova, splitska radionica privući veliki broj stručnjaka iz svih područja konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.
Radionica se sastojala od predavanja i praktičnog dijela. Jutarnji dio programa bio je rezerviran za teorijska predavanja; u njemu je sudjelovalo četrdeset restauratora iz Hrvatske i Slovenije. Cjelodnevni program – predavanja i praktikum – pratilo je dvadeset sudionika. Organizatori su ih pozvali da donesu svoje umjetnine kako kako bi, uz pomoć prof. Wolbersa, napravili probe uklanjanja prljavštine i nepoželjnih premaza.
Teorijski dio radionice uključivao je predavanja vezana uz upotrebu vodenih otopina, mikroemulzija i gelova na bazi otapala (eng. solvent gels). Profesor Wolbers je sudionicima predstavio nekoliko zanimljivih projekata u kojima je sudjelovao. Pažnju mi je privukao projekt očuvanja murala u Philadelphiji. Onih velikih, koji prekrivaju čitave fasade, u tom gradu ima više od 2500!
Popodnevni praktikum bio je vezan uz teme jutarnjih predavanja. Prvoga smo dana, primjerice, priredili četiri osnovne vodene otopine s kelatima, različitih pH vrijednosti. Učili smo kako izmjeriti pH vrijednost i električnu vodljivost površine i testirali priređene otopine na umjetninama. Drugoga je dana praktikum bio vezan uz izradu gelova na bazi Pemulena TR 2 i njihovog kombiniranja s vodenim otopinama. Trećeg i četvrtog dana posvetili smo se izradi mikroemulzija i gelova s otapalima. Posljednjeg dana radionice radili smo pripravke s enzimima i ispitivali njihovo djelovanje. Prof. Wolbers nam je pokazao da za uspješno čišćenje ne treba puno materijala (kemikalija) i, još važnije, da materijali s kojima radimo mogu biti "sigurni" i za umjetninu, i za restauratora, i za okoliš.
Jako sam zadovoljan što sam imao priliku sudjelovati u ovoj radionici i tako dobiti uvid u metode koje prof. Wolbers koristi za odstranjivanje preslika i prljavštine. Smatram da cilj radionice nije bio prepisati recepte profesora Wolbersa i napraviti zalihu sredstava za čišćenje, već se upoznati s njegovim načinom razmišljanja i rješavanja problema. Profesor Wolbers nam je pokazao kako tražiti vlastita rješenja. Prednost njegovih metoda je upravo u tome što nude više putova do konačnog cilja. One, istina, iziskuju puno pažnje, strpljenja i znanja kako bi ih se pravilo upotrijebilo, ali u konačnici mogu dati odlične rezultate. Ukratko, prof. Wolbers nije bio tu da nam da "ribu", već da nas nauči kako da je sami ulovimo.